Lai plašākai sabiedrībai atklātu realitāti, ar kuru ikdienā saskaras cilvēki ar funkcionāliem redzes traucējumiem, piecpadsmit fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Cēsu teritoriālo organizāciju radījuši unikālu, multimediālu izstādi “Neredzamās dzīves”. Izstādē iekļautās fotogrāfijas papildina īpaši sagatavoti audio ieraksti, savukārt norises vieta izvēlēta apzināti – t/c “Origo” jaunā ēka ir saņēmusi Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” pozitīvu atzinumu par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī tirdzniecības centrs ieguvis pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikātu ar augstāko noslēdzošo vērtējumu starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs.
Izstādi producē Ruckas mākslas fonds.
Cilvēku ar redzes traucējumiem dzīves vistiešākajā veidā ir neredzamas. Tās ne vienmēr norit tumsā, jo tikai daļa kopienas ir pilnībā neredzīga. Daļa vājredzīgo sadzīvo ar dažādu pakāpju redzes traucējumiem, citi apkārtējo var uztvert specifiskos redzes leņķos un attālumos, arī izšķirt gaismas, apjomus vai krāsas. Redzes traucējumi ir individuāli, tāpat kā personu ikdienas un kolorītās dzīves. Neredzamas tās ir “redzīgajai” sabiedrībai, jo norisinās “prom no acīm” – šaurā, noslēgtā vidē.
Multimediālā izstāde “Neredzamās dzīves” vēsta par piecām atšķirīgām personībām no Latvijas Neredzīgo biedrības Cēsu teritoriālās organizācijas. Cēsīs neredzīgo kopiena pastāv jau vairākas desmitgades, un savulaik tieši kopienas vajadzībām pilsētā izveidots labiekārtots pilsētas kvartāls ar rūpnīcu, dzīvojamām ēkām un atpūtas vietām. Izstāde caur fotokameras aci atklāj tās pārstāvju ikdienu, viņu dzīvēm pietuvojoties intīmos, dokumentālos, metaforiskos, dažbrīd poētiskos un visos gadījumos – dzīvi apliecinošos – stāstos. Tos veidojuši 15 fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes, par katru varoni savu versiju veidojot vienam valsts pārstāvim. Izstādi papildina skaņu celiņš – cilvēku iemīļoto skaņu ieraksti un fragmenti no intervijām. Lai redzamo padarītu pieejamu arī pašiem izstādes varoņiem, tā pielāgota cilvēkiem ar redzes traucējumiem ar īpaši sagatavotiem audio komentāriem.
“Meklējot izstādes norises vietu, bija būtiski, ka tā ir fiziski pieejama un lietojama iespējami plašai auditorijai, tai skaitā izstādes galvenajiem varoņiem. Ar izstādes veidošanas komandu vēlējāmies aizsniegt arī tos Rīgas iedzīvotājus, kuri tradicionāli neapmeklē muzejus vai izstāžu zāles. Tādēļ Rīgas centrā esošais tirdzniecības centrs “Origo”, kas veidots īpaši domājot par cilvēkiem ar dažādām vajadzībām, šķita atbilstoša izvēle šīs izstādes norises vietai”, izstādes norises vietas izvēli skaidro kuratore Līga Lindenbauma.
Izstāde “Neredzamās dzīves” tapusi Radošās Eiropas programmas “Kultūra” finansētā projekta “Neredzamās dzīves” ietvaros. Projektu īsteno Ruckas mākslas fonds sadarbībā ar biedrību “Kulturanova” (Serbija) un biedrību “Art365” (Melnkalne) un tā mērķis ir, sadarbojoties trīs valstu māksliniekiem, izstāstīt dažādu sabiedrības marginalizēto grupu stāstus.
Izstādei darbus veidojuši fotogrāfi - Boriss Abramovičs (Boris Abramović, RS), Elīne Buka (LV), Irēna Čučkoviča (Irena Čučković, RS), Aleksandra Drečuna (Aleksandra Drečun, ME), Paulis Jakušonoks (LV), Sāra Kecmana (Sara Kecman, RS), Stefans Kosanovičs (Stefan Kosanović, RS), Monta Krūze (LV), Duško Miljaničs (Duško Miljanić, ME), Ana Mitroviča (Ana Mitrović, ME), Darko Sretiks (Darko Sretic, RS), Eva Strazdiņa (LV), Nada Vojinoviča (Nada Vojinović, ME), Nicole Lee Zvaigzne (LV), Milošs Zvicers (Miloš Zvicer, ME).
Organizē: Ruckas mākslas fonds
Izstādes kuratore: Līga Lindenbauma
Scenogrāfs: Artūrs Arnis
Grafiskais dizains: Elīna Bušmane
Producente: Agnese Zviedre
Projekta idejas autore: Ieva Ūbele
Projekta koordinators: Oskars Goba
Projektu finansē:
Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”
Līdzfinansē:
Sabiedrības integrācijas fonds un Latvijas Republikas Kultūras ministrija
Atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds no mērķprogrammas ”Kultūr/elpa” finansējuma, AAS Balta, SIA Design Elevator un SIA Solavī
Projekta sadarbības partneri:
Latvijas Neredzīgo biedrība, Tirdzniecības centrs “Origo”. Paldies SIA Tilde par balss sintēzes tehnoloģijas atbalstu izstādes audio komentāriem.